Nacházíte se zde: Úvod » Pro zákazníky » Nápověda » MySQL

MySQL


nahoru

Založení, rušení databáze, změna hesla

Veškerou správu MySQL databází na Vaší doméně (zakládání, rušení, změny přístupových hesel) provádějte v klientské sekci (Domény a hosting - Správa domény - Databáze).


nahoru

Připojení k databázi MySQL z PHP skriptů

Jako adresu serveru ve funkci pro připojení k databázi používejte IP adresu 127.0.0.1.

Pozor, pokud jako adresu použijete řetězec localhost, klientská knihovna MySQL se pokusí připojit na místní soket namísto použití spojení tcp/ip (viz například dokumentace funkce mysql-connect) a spojení na databázi se proto nezdaří.

Pro připojení na MySQL řady 4 používejte funkce PHP rozšíření mysql, pro připojení na MySQL řady 5 pak funkce rozšíření mysqli. Na MySQL 5 je možné připojovat se i pomocí rozšíření mysql, ale jeho použití v tomto případě nedoporučujeme (zejména z bezpečnostních důvodů). Níže uvádíme jednoduché příklady připojovacích PHP skriptů pro obě verze.

Příklad skriptu pro připojení k MySQL řady 4

<?
  $spojeni = mysql_connect('127.0.0.1', 'vas_uzivatel', 'vase_heslo');
  if(!$spojeni) {die('Chyba pri pripojeni k databazi!');}
  
  $databaze = mysql_select_db('vase_databaze');
  if(!$databaze) {die('Chyba pri vyberu databaze!');}
?>

Příklad skriptu pro připojení k MySQL řady 5

<?
  $spojeni = mysqli_connect('127.0.0.1', 'vas_uzivatel', 'vase_heslo');
  if(!$spojeni) {die('Chyba pri pripojeni k databazi!');}
  
  $databaze = mysqli_select_db($spojeni, 'vase_databaze');
  if(!$databaze) {die('Chyba pri vyberu databaze!');}
?>

nahoru

Správa databáze MySQL přes webové rozhraní

Pro správu MySQL databáze používejte webové rozhraní phpMyAdmin. PhpMyAdmin umožňuje například pohodlnou editaci záznamů, stažení databáze na váš počítač, nahrání databáze na server a provádění SQL dotazů. Z bezpečnostních důvodů není povoleno používat funkci load data.

Aby Vám aplikace phpMyAdmin pracovala správně, je potřeba mít ve Vašem prohlížeči povolený javascript a přijímání cookies.


nahoru

Vzdálený přístup k MySQL

MySQL databáze jsou z bezpečnostních důvodů přístupné pouze lokálně (z PHP skriptů) a přes webové rozhraní phpMyAdmin. Povolení vzdálené správy není možné, MySQL servery nejsou připojeny do Internetu.

Pokud využíváte některou z nabízených vyhrazených služeb (virtuální či dedikovaný server), je možné vzdálený přístup na požádání povolit.


nahoru

Kódování v MySQL

Databázový systém MySQL řady 4.0 s kódováním vnitřně nepracuje. Data jsou ukládána tak, jak jsou poslána z aplikace. Chcete-li zajistit správné zobrazování znaků s diakritikou na Vašich stránkách, je třeba stránky prezentovat ve stejném kódování, v jakém jsou uložena data v databázi.

Databázový systém MySQL řady 5 umožňuje data prezentovat v libovolném kódování. Požadované kódování je třeba po připojení do databáze specifikovat SQL dotazem SET NAMES. Následují příklady specifikace kódování obvykle používaných pro češtinu:
UTF-8: SET NAMES utf8
ISO-8859-2: SET NAMES latin2
Windows-1250: SET NAMES cp1250

Bližší informace najdete v dokumentaci systému MySQL 5.


nahoru

Zpět na přehled nápovědy

Další domény za akční ceny

Ocenění Českého hostingu - Nejlepší webhosting PHP + MySQL a Webhosting roku Twitter Českého hostingu

Zákaznická podpora je nyní off-line