Nacházíte se zde: Úvod » Pro zákazníky » Nápověda » Drupal (redakční systém)

Drupal (redakční systém)


nahoru

Drupal

Informace na této stránce nemusejí být aktuální. Pro tuto aplikaci je k dispozici automatická instalace aktuální verze funkcí instalace aplikace na jedno kliknutí.

Drupal je open source redakční systém, vytvořený v PHP a využívající databáze MySQL nebo PostgreSQL. Domovská stránka české verze projektu je na adrese http://www.drupal.cz.
Uvedené informace se týkají verze 6.13 (jiné verze a rozšíření systému mohou pracovat jinak), další případně najdete na stránkách projektu.


nahoru

Instalace

 1. Připravte si databázi (doporučujeme MySQL) - založte si ji v klientské sekci, použít můžete i nějakou databázi stávající (zde je třeba dát pozor na možnou kolizi jmen tabulek).
 2. Nakopírujte skripty aplikace na server do adresáře příslušné (sub)domény.
 3. Spusťte instalaci zadáním jména dané (sub)domény do prohlížeče a projděte instalačním průvodcem, ve kterém vyplňte potřebné údaje.

nahoru

Přepis URL

Systém Drupal umožňuje používání tzv. "čistých URL". Chcete-li tuto možnost používat, zprovozníte ji podle následujícího návodu:

 1. Na serveru najděte soubor settings.php, který je umístěn v adresáři sites/default. V tomto souboru odkomentujte níže zmíněný řádek s nastavením proměnné $base_url a do této proměnné napište URL (sub)domény, na které systém provozujete. Zde je příklad úpravy pro provoz Drupalu na doméně www.mojedomena.cz:
  původní řádek:
  # $base_url = 'http://www.example.com'; // NO trailing slash!
  nahraďte za:
  $base_url = 'http://www.mojedomena.cz';
 2. Požádejte naši zákaznickou podporu o nastavení následujících pravidel pro (sub)doménu, na které systém provozujete:

  DirectoryIndex index.php
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{DOCUMENT_ROOT}%{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{DOCUMENT_ROOT}%{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule ^/(.*)$ /index.php?q=$1 [L,QSA]
  
 3. V administračním rozhraní Drupalu přejděte na stránku Nastavení webu - Čistá URL a klikněte na odkaz "Spustit test čistých URL". V dalším kroku vyberte volbu "Povoleno" a uložte nastavení.

nahoru

Zpět na přehled nápovědy


Potřebujete poradit?
Jsme online