Nacházíte se zde: Úvod » Pro zákazníky » Nápověda » IDN - domény obsahující znaky s diakritikou

IDN - domény obsahující znaky s diakritikou


nahoru

IDN (Internationalized Domain Names)

Správci některých domén první úrovně (TLD - Top Level Domain) umožňují registrovat i domény, které obsahují jiné znaky, než byly definovány v původních pravidlech pro tvorbu doménových jmen (tzn. písmena anglické abecedy, čislice a znak pomlčky). Tyto domény jsou nazývány Internationalized Domain Names (IDN). Jméno domény tak například může obsahovat znaky s českou diakritikou, přehlásky, nebo znaky řecké abecedy.

10.12.2009 byla například spuštěna registrace IDN domén .eu. Zde jsou povoleny znaky národních abeced členských zemí Evropské unie. Česká doména .cz registraci IDN neumožňuje.


nahoru

Technické fungování IDN

Jméno IDN domény teoreticky může obsahovat jakýkoliv znak v kódování UTF-8. Nicméně při používání domény se s těmito znaky nepracuje. Jméno domény je vždy pomocí kódovací syntaxe Punycode převedeno na tzv. ACE tvar (ASCII Compatible Encoding). Ten již obsahuje pouze ASCII znaky (resp. znaky podle původních pravidel pro tvorbu doménových jmen), přičemž je jasné, že se jedná o IDN doménu.

Například doménové jméno českýhosting.eu má ACE tvar xn--eskhosting-neb2q.eu. Prefix xn-- signalizuje, že se jedná o ACE tvar IDN domény. S ACE tvarem domény pak pracují všechny internetové služby (DNS, http, e-mail atd.). Na klientovi (obvykle na používaném software - např. prohlížeči stránek nebo programu pro práci s poštou) pak je, aby doménu převedl do ACE tvaru a při komunikaci se serverem používal jej. Nicméně v současné době není pravidlem, že to každý klient umí.

Můžete si vyzkoušet jednoduchý test. Zkuste ve svém prohlížeči webových stránek otevřít adresy http://www.českýhosting.eu a http://www.xn--eskhosting-neb2q.eu. První je zápis domény v UTF-8, druhý je ACE tvar téže domény. Ve správně fungujícím prohlížeči byste se měli v obou případech dostat na stejnou stránku.


nahoru

Hosting IDN na Českém hostingu

Naše systémy jsou pro hostování IDN domén plně připraveny. Vždy je pracováno s ACE tvarem domény (jak technicky, tak například při fakturaci) - doména je na ACE tvar automaticky převedena již při objednání.

Standardně umožňujeme objednávat pouze IDN domény .eu, registraci jiných můžeme zajistit na požádání. Hostovat umíme jakoukoliv IDN doménu.


nahoru

Zpět na přehled nápovědy


Potřebujete poradit?
Jsme online