Nacházíte se zde: Úvod » Pro zákazníky » Nápověda » PHP 5/7, MySQL 5, MariaDB 10

PHP 5/7, MySQL 5, MariaDB 10


nahoru

Podporované PHP a MySQL

Na našem hostingu nabízíme možnost používat PHP a MySQL/MariaDB řad:

  • skriptovací jazyk PHP řady: 5.2, 5.3, 5.4, 5.5, 5.6 a 7.0
  • databázový systém MySQL řady: 5.0, 5.1 a 5.5,
  • databázový systém MariaDB řady 10.1.

Vzhledem k tomu, že vývoj starších řad PHP i MySQL již byl ukončen, doporučujeme přechod na novější verze.
Provoz aplikací na starších řadách sice zatím nabízíme, nicméně už v nich nedochází k opravám chyb a rozšiřování funkcionality. Proto se může stát, že zde nebudou korektně fungovat novější uživatelské aplikace (například nové verze oblíbených open source aplikací), některé funkce (např. připojení na šifrované vzdálené zdroje) a nemusejí tam také být k dispozici některá hostingová nastavení (např. DKIM, git nebo Let's Encrypt). Navíc i my budeme postupně provoz serverů se zastaralým software ukončovat.

Při vývoji PHP, MySQL resp. MariaDB se postupně může měnit určitá funkcionalita (nová je přidávána, stávající měněna a zastaralá rušena), jednotlivé řady proto nejsou plně zpětně kompatibilní (zejména se to týká PHP). U jednotlivých řad PHP se liší i výchozí konfigurace.


nahoru

Jakou verzi PHP a MySQL používám na své doméně?

Nabízíme předem stanovené a odladěné kombinace PHP a MySQL/MariaDB:

  • na serverech s PHP 5.2 a 5.3 je možné pracovat s databázemi MySQL 5.0 a MySQL 5.1
  • na serverech s PHP 5.4, 5.5. a 5.6 s MySQL 5.5
  • na serverech s PHP 7.0 a vyšší s MariaDB 10.1.

Jiné kombinace bohužel nejsou na sdíleném hostingu možné.

Používanou řadu PHP na své doméně můžete zjistit například v klientské sekci, v části Domény a hosting, ve správě příslušné domény v záložce Webserver.

Webservery sdíleného hostingu a řady PHP a MySQL

Řada PHP Řada MySQL Webservery Plánované ukončení podpory*
5.2 5.0 dibbley.thinline.cz, archie.thinline.cz, baxter.thinline.cz, ackerman.thinline.cz, kamila.thinline.cz, talia.thinline.cz, lister.thinline.cz, rimmer.thinline.cz, epidem.thinline.cz, emocuc.thinline.cz 2020
5.2 5.1 sebastian.thinline.cz 2020
5.3 5.1 billy.thinline.cz, kid.thinline.cz, dan.thinline.cz 2020
5.4 5.5 petersen.thinline.cz, toaster.thinline.cz 2019 druhé pololetí
5.5 5.5 chen.thinline.cz, selby.thinline.cz 2019 druhé pololetí
5.6 5.5 hector.thinline.cz, nebb.thinline.cz, jane.thinline.cz
7.0 MariaDB 10.1 tracy.thinline.cz, anne.thinline.cz, kocour.thinline.cz, jim.thinline.cz

* Data ukončení podpory jsou orientační, včas je upřesníme. V určený den bude proveden upgrade software (PHP 5.4 a vyšší), nebo budou příslušné hostingy přemigrovány na novější servery (PHP 5.3 a nižší).

Aktuální verzi a nastavení PHP na Vaší (sub)doméně zjistíte z výpisu funkce phpinfo(). Konkrétní používanou verzi MySQL zjistíte například po přihlášení do databáze, rozdělení je také patrné z rozcestníku pro nástroj phpMyAdmin. Pokud chcete změnit aktuálně používanou řadu PHP a MySQL, prostudujte níže uvedený postup.


nahoru

Změna používané řady PHP/MySQL

Chcete-li změnit používanou řadu PHP (a tím i MySQL), je třeba provést přesun hostingu na odpovídající webserver (tedy všech prezentací na dané doméně). Změny se nijak nedotknou elektronické pošty.

Při přesunu může kvůli aktualizaci DNS dojít k dočasnému výpadku prezentací. Délka tohoto výpadku je závislá na vypršení platnosti A záznamů v DNS keších jednotlivých uživatelů. Maximálně by to mělo být 24 hodin. Pro zkrácení tohoto výpadku nám ideálně nejméně 24 hodin před přesunem zašlete žádost o zkrácení TTL u A záznamů Vaší domény.

Postup přesunu

  1. Pokud potřebujete, zálohujte si ze současného umístění všechna data z webserveru (FTP), databází, případně další (např. vygenerované statistiky přístupů). Při přesunu bude vše smazáno!
  2. Prostřednictvím formuláře pro autorizovaný požadavek v klientské sekci nás informujte, že chcete provést přesun dané domény na požadovanou řadu PHP (a MySQL) a že již máte data zálohována.
  3. My smažeme všechna data (viz. bod 1.) a hostingový účet ze současného umístění zrušíme. Dále založíme hostingový účet na novém umístění a změníme A záznamy. O provedení Vás informujeme.
  4. Nyní si již z klientské sekce můžete nově nastavit potřebné služby (přístup na SFTP/FTP, založit subdomény, databáze apod.) a následně nahrát data na servery. Po aktualizaci DNS (viz. výše) začnou prezentace fungovat z nového umístění.

Asistovaný přesun bez výpadku

Pokud se chcete možnému výpadku fungování prezentace v době aktualizace DNS úplně vyhnout, je možné přesun provést s naší asistencí. V tomto případě budete mít možnost vše předem připravit a vyzkoušet a prezentace bude po přesunu nějaký čas fungovat z původního i nového serveru současně. Toto řešení je technicky a časově náročnější, proto může být zpoplatněno cenou za individuální práci administrátora podle našeho ceníku.

Změna řady PHP na vyhrazeném serveru

Na virtuálním nebo dedikovaném serveru je možné provozovat vždy jednu řadu PHP. Tu můžeme změnit na požádání - obnáší to krátkou odstávku (několik minut) potřebnou pro přeinstalování příslušného software. Domény ani data v tomto případě není potřeba nikam přesouvat.


nahoru

Zpět na přehled nápovědy

Další domény za akční ceny

Ocenění Českého hostingu - Nejlepší webhosting PHP + MySQL a Webhosting roku Twitter Českého hostingu

Potřebujete poradit?
Jsme online