Nacházíte se zde: Úvod Podpora Nápověda Webserver, FTP, subdomény Práce se soubory a adresáři na serveru

Struktura adresářů

Prostor každé domény obsahuje následující adresáře:

  • adresáře pro jednotlivé prezentace - se jmenují stejně jako příslušné (sub)domény (bude to například adresář example.com či my.example.com). Tyto adresáře se zakládají a ruší automaticky.
  • adresář data - slouží pro umístění uživatelských souborů, které nemají být přístupné z webu a pro ukládání chybových logů PHP.
  • adresář pristupy - sem jsou ukládány přístupové logy (pokud máte ukládání nastaveno v klientské sekci), logy jsou zde uchovávány tři dny
  • adresáře pro CRON - do těchto adresářů se umisťují skripty, které mají být spouštěny pravidelně, adresář je pojmenován dle četnosti spouštění
  • adresář .ssh - slouží pro umístění souboru s SSH klíči - je vytvořen automaticky, je-li příslušná funkce povolena
  • adresář backups - je vytvořen automaticky při připojení zálohy dat, při odpojení zálohy je automaticky smazán
  • systémové adresáře - bin, dev, etc, lib (případně lib64), usr a varjsou systémové adresáře pro SFTP/SCP/SSH, není třeba (resp. není žádoucí) s nimi jakkoliv manipulovat

Úvodní soubory webové prezentace

Prezentace je načtena ze souboru s názvem index. Ten může mít různou příponu podle svého typu. Následuje výpis povolených názvů v pořadí podle priority. Jména souborů musí být malými písmeny.

index.html, index.wml, index.php, index.shtml, index.htm, index.phtml

Pokud není žádný z uvedených úvodních souborů nalezen, vrátí server chybovou stránku 403 (Forbidden - zakázáno).

Systém souborů

Na našich serverech používáme systémy souborů unixových systémů. V nich jsou rozlišována velká a malá písmena v názvech souborů (narozdíl třeba od souborových systémů používaných operačními systémy z rodiny Microsoft Windows). Takže například Stranka.html a stranka.html jsou dva různé soubory.

Ve jménech souborů doporučujeme používat pouze znaky anglické abecedy, číslice a znaky tečky, pomlčky a podtržítka. Předejdete tak možným problémům při práci se soubory.

Přístupová práva a vlastníci souborů

PHP je na našich serverech přes FastCGI a suEXEC spouštěno pod systémovým uživatelem, který je zároveň i vlastníkem souborů a adresářů nahraných na server pomocí SFTP/SCP (nebo FTP). Tento uživatel má vytvořenu vlastní skupinu, ve které je i systémový uživatel, pod kterým je spuštěn webserver. Případnou změnu práv souborů nahraných pomocí SFTP/SCP (či FTP) i vytvořených pomocí PHP je možné provést libovolně - tedy jak pomocí SFTP/SCP (či FTP), tak i PHP skriptem.

Výchozí nastavení práv pro adresáře je 750 (čtení + zápis + spouštění vlastníkem, čtení + spouštění skupinou), pro soubory 640 (čtení + zápis vlastníkem, čtení skupinou). Pro zápis do adresáře či souboru pomocí PHP skriptu není třeba oprávnění nijak měnit.

Pro zajištění správného fungování Vašich aplikací a bezpečnosti Vašich dat nedoporučujeme oprávnění nastavovat jinak, než uvádíme!

Význam číselného označení práv

První číslice udává práva vlastníka, druhá práva uživatelů ze stejné skupiny, ve které je vlastník, třetí pak práva všech ostatních uživatelů.

0 - žádná práva
1 - právo spouštění (u adresáře vylistování)
2 - právo zápisu
3 - právo spouštění a zápisu (u adresáře vylistování a zápisu)
4 - právo čtení
5 - právo spouštění a čtení (u adresáře vylistování a čtení)
6 - právo čtení a zápisu
7 - právo spouštění, čtení a zápisu (u adresáře vylistování, čtení a zápisu)

Zpět na nadřazené téma

Objednejte si hosting ještě dnes

Špičkový webhosting s pohodlnou klientskou sekcí a profesionální zákaznickou podporou.

  • 14 dní na vyzkoušení
  • Garance vrácení platby do 30 dnů

125 Kč 59 Kč

71,39 Kč s DPH/měsíc

Akční sleva 53 % pro nové objednávky na 1. rok

Nahoru