Nacházíte se zde: Úvod » Pro zákazníky » Nápověda » Přenos e-mailů

Přenos e-mailů


nahoru

Přenos e-mailů při změně poskytovatele

Doručování e-mailů do schránek na příslušné doméně se řídí DNS záznamy typu MX. Ty určují, jaké servery přijímají e-maily pro danou doménu. Změna poskytovatele poštovních služeb obnáší změnu MX záznamů, která je obvykle součástí změny nameserverů při převodu domény (při vhodné přípravě může být provedena i nezávisle). Pro zachování stávajících zpráv je také potřeba přenést stávající obsah schránek. Postup tohoto přenosu je závislý na tom, jaký protokol pro práci s příchozí poštou používáte:

  • Protokol POP3. V tomto případě jsou e-maily stahovány do poštovního klienta a není nutné je přenášet. Stačí pouze ve správném okamžiku změnit nastavení účtu, a zprávy začnou být stahovány z nového serveru.
  • Protokol IMAP. Zprávy jsou ukládány přímo na serveru a je potřeba je přenést do schránek u nového poskytovatele. To je možné automaticky pomocí nástroje, který nabízíme našim uživatelům, a/nebo ručně v poštovním klientovi. Jelikož se změna MX záznamů v Internetu plně neprojeví hned, ale až po aktualizaci záznamů v jednotlivých DNS keších, je vhodné obě tyto metody zkombinovat. Tedy po automatickém zkopírování doladit následné drobné změny ručně.

nahoru

Automatické zkopírování obsahu schránky

Pro jednorázové automatické zkopírování obsahu schránky protokolem IMAP můžete využít jednoduchou funkci v klientské sekci. Postup je následující:

  1. Přihlaste se do klientské sekce. Zde přejděte do správy dané domény, do části E-maily. Vyberte úpravu příslušné (cílové) e-mailové schránky (ikona editace). Cílová schránka musí být úplně prázdná!
  2. Na stránce úpravy e-mailu najděte funkci Přenos e-mailů úplně dole.
  3. Kliknutím na tlačítko Nový přenos přejdětě na formulář pro zadání vstupních údajů.
  4. Zadejte údaje pro připojení ke zdrojové schránce - doménové jméno IMAP serveru, uživatelské jméno a heslo.
  5. Volitelně můžete zadat i e-mailovou adresu (automaticky je předvyplněn kontaktní e-mail), na níž bude po dokončení přenosu zaslána informace o výsledku.
  6. Odesláním formuláře spustíte přenos.
  7. Doba zpracování je závislá na objemu dat ve zdrojové schránce. U malých schránek je to obvykle do jedné minuty, u větších (jednotky GB) to může být i několik minut. Výsledek přenosu je po dokončení k dispozici na stránce úpravy e-mailu (a je zaslán i e-mailem, bylo-li to zadáno v bodu 5.).

Přenos do stejné schránky je možné spustit i opakovaně, před zahájením přenosu ale musí být cílová schránka vždy prázdná. Tuto funkci je možné využít nejen k přenosu zpráv od jiného poskytovatele, ale i pro přenos obsahu schránek v rámci našeho poštovního systému.

Zdrojový server musí podporovat zabezpečené připojení (IMAPS) a aktuální bezpečnostní šifry, jinak se spojení nezdaří.


nahoru

Přesun e-mailů v poštovním klientovi

Kontrolované přesouvání zpráv (např. jen některých) mezi e-mailovými schránkami je možné s využitím některého z běžných poštovních klientů. Stačí v něm mít protokolem IMAP připojeny obě zúčastněné schránky, a vybrané zprávy (či celé složky) mezi účty jednoduše přetáhnout myší. Tuto funkcionalitu podporují všechny nejpopulárnější poštovní aplikace - např. Mozilla Thunderbird, Microsoft Outlook, Windows Live Mail i Apple Mail.


nahoru

Zpět na přehled nápovědy


Potřebujete poradit?
Jsme online