Nacházíte se zde: Úvod » Pro zákazníky » Nápověda » Založení služeb na webserver

Založení služeb na webserver


nahoru

Založení služeb

Hostingové služby jsou v našich systémech vždy vázány na konkrétní doménu. Novou doménu a hosting pro ní si založíte na Váš virtuální nebo dedikovaný webserver ve Vašem účtu v klientské sekci:

 1. Přihlaste se do klientské sekce.
 2. V části Objednávky vyplňte objednávku pro registraci či převod domény a zvolte, že chcete doménu založit na Váš server.
 3. Po zpracování objednávky (které ve většině případů proběhne okamžitě automaticky, informujeme o něm e-mailem) je doména založena do našich systémů (vždy jako parkovaná) a je nasměrována na Váš server.
 4. Přejděte do části Domény a hosting do správy Vaší nově přidané domény.
 5. V záložce Údaje o doméně použijte formulář pro založení domény do webserveru a volitelně i do poštovních služeb.
 6. Po odeslání formuláře jsou založeny hostingové služby, které můžete ihned začít využívat.

nahoru

Změny parametrů

Změny parametrů hostingu příslušné domény na Vašem serveru (tedy hodnoty pro upozornění na objem dat na webserveru a v databázích, založení v poštovním systému, kvóty pro poštu) můžete měnit v klientské sekci v části Servery - ve správě daného serveru v záložce Domény na serveru.

Tamtéž je také možné jednotlivé služby (tj. poštovní služby, webové služby nebo celou doménu) zrušit.


nahoru

Přesun hostingu mezi servery

Doménu je potřeba na vyhrazený server nasměrovat a pak případně nastavit potřebné služby. Je-li doména pouze parkovaná, její přesun na Váš server proveďte v klientské sekci, ve správě dané domény v části Údaje o doméně. Poté si můžete založit hosting (viz. bod 4. výše zmíněného postupu), nebo třeba nastavit alias.

Při přesunu hostované domény mezi dvěma webservery jsou dvě možnosti:

Rychlý přesun s krátkým výpadkem

Je vhodný pro méně využívané weby, neboť při přesunu může dojít ke krátkému výpadku fungování webu. Postup je stejný jako třeba při změně používané řady PHP na sdíleném hostingu, bližší informace najdete v článku Změna používané řady PHP/MySQL.

Asistovaný přesun bez výpadku

Tímto přesunem nedojde k výpadku prezentace, neboť je zajištěno současné fungování webu z původního i nového serveru. Postup provedení:

 1. Z klientské sekce v části Zákaznická podpora nám pošlete autorizovaný požadavek na přesun vybrané domény tímto způsobem.
 2. My na novém serveru pro danou doménu připravíme hosting a přenastavíme klientskou sekci tak, aby z ní byl tento nový hosting spravovatelný. Automaticky nastavíme i všechny stávající aliasy, které se přesunou společně s hostingem. Překopírujeme stávající nastavení (kromě DKIM a Gitu), data na webserveru i v MySQL/MariaDB databázích, a přeneseme i hesla ke službám (SFTP/FTP, HTTP autentizace, databáze). Výjimkou je přesun ze starých serverů (servery sdíleného hostingu s PHP řady 5.3 a nižší a starší vyhrazené servery), kde se hesla nepřenášejí (v následujícím kroku si je nastavíte znovu). O provedení Vás informujeme. Původní hosting již nebude z klientské sekce spravovatelný, nicméně všechny přístupy k němu (SFTP/SCP/FTP, databáze apod.) budou i nadále funkční.
 3. Nyní si na novém serveru připravte Vaši prezentaci pro provoz. Jako hostitele pro SFTP/SCP/FTP připojení používejte jméno nového serveru, najdete je v klientské sekci v záložce FTP. Fungování webu můžete ověřit podle návodu v tomto článku. V této fázi prosím neměňte strukturu služeb (tj. např. nezakládejte nové subdomény, aliasy apod.) a potřebné kroky proveďte neprodleně (udržovat hosting na dvou serverech dlouhodobě není možné, navíc při delší nečinnosti může dojít k neaktuálnosti uživatelských dat, nebo nesprávné funkčnosti některých automatických procesů). Až budete mít vše potřebné připraveno a vyzkoušeno, informujte nás.
 4. My změníme A záznamy domény (a případně všech jejích aliasů) a doména tak postupně (jak se bude v Internetu projevovat daná změna) začne fungovat z nového umístění na Vašem vyhrazeném serveru (pokud na dané doméně nepoužíváte naše nameservery, proveďte příslušnou změnu A záznamů u Vašeho poskytovatele DNS). Uživatelé, kteří již budou používat nové DNS záznamy, přijdou na web na novém umístění. Uživatelé, u nichž se změna ještě neprojevila, přijdou na původní umístění, kde ale běží stejná prezentace. Tento stav by měl trvat obvykle maximálně 24 hodin, po této době již všichni uživatelé budou přicházet na nové umístění.
 5. Po týdnu od změny A záznamů (bod 4.) služby z původního webserveru zrušíme.

Při asistovaném (bezvýpadkovém) přesunu může být v případě větší časové náročnosti daných operací (např. při asistovaném přesunu více domén naráz, nebo při přesunu mezi jinými službami - např. mezi dvěma vyhrazenými servery) účtován poplatek za práci administrátora podle našeho ceníku. V takovém případě na to vždy upozorníme předem, pro přesun jednoho hostingu je obvykle plně dostačující jedna hodina práce.

Přesun se nijak nedotkne e-mailů, ty provozujeme na samostatné infrastruktuře a budou fungovat nadále beze změny.


nahoru

Kolik domén mohu na serveru provozovat?

Počet domén, které na serveru můžete hostovat, není explicitně omezen. Nicméně při provozu Vašich aplikací na webserveru je třeba zohledňovat výkonnostní možnosti serveru, které vychází z jeho systémových parametrů. U virtuálních serverů jsou určeny vybranou variantou VMS, u dedikovaných serverů hardwarovou konfigurací.

Kolik webových aplikací bude na serveru bez problémů fungovat, záleží kromě systémových parametrů také na provozní náročnosti a efektivitě fungování Vašich aplikací. Spouštění PHP na serverech zajišťuje mechanismus FastCGI. Pro každou (sub)doménu jsou spouštěny vlastní procesy, které obsluhují jednotlivé požadavky. FastCGI procesy spouští a ukončuje podle potřeby, počet možných současně běžících procesů pro jednu doménu a na celém serveru je dynamicky omezován podle jejich paměťové náročnosti, počtu domén na serveru a četnosti spouštění.

Zjednodušený příklad práce s operační pamětí

Příklad ilustruje dosažení limitu možností serveru v důsledku souběhu více PHP procesů v jeden okamžik.

 • Mějme například virtuální server s 1 GB RAM. Pro PHP aplikace je vyhrazena polovina operační paměti serveru, zbytek využívá systém a ostatní programy na webserveru. V našem případě tedy bude pro PHP k dispozici cca 500 MB paměti.
 • Pokud jeden PHP proces vyčerpá řekněme 50 MB paměti, pak má tento server dostatek paměti pro současný běh 10 takových PHP procesů (pokud by PHP proces vyčerpal 10 MB paměti, pak by bylo dost paměti pro 50 takových současných procesů, apod.).
 • Pokud by přišel požadavek například na 12 různých domén na tomto serveru v jeden okamžik (tj. bude potřeba spustit celkem 12 PHP procesů současně a každý bude potřebovat zmiňovaných 50 MB RAM), pak volné paměti nebude dostatek.
 • Tento stav systém řeší buď uvolňováním paměti využívané jinými programy, nebo "nadbytečné" procesy v danou chvíli vůbec neumožní spustit (webserver vrátí chybu 503). Výsledkem je tedy buď vrácení chybové stránky, nebo delší doba vykonávání jednotlivých úloh, či dokonce přetížení serveru.

Dalším faktorem ovlivňujícím možnosti serveru je velikost databází. Zde je opět potřeba, aby měl server dostatek operační paměti - pro uložení indexů a keší. Pokud není celý index uložen v operační paměti a nejčastěji prováděné dotazy nemají možnost být kešovány, databáze pak musí intenzivněji pracovat s disky, což opět vytváří dodatečnou zátěž a může vést ke zpomalení práce s ní.

Reálný provoz je samozřejmě mnohem složitější, zejména kvůli omezenému počtu procesorových jader (tj. střídání procesů na procesorech), různé paměťové náročnosti jednotlivých skriptů, různé časové a výpočetní náročnosti jejich zpracování, reálného souběhu návštěvnosti a dalších faktorech, které jsme v příkladu vypustili.

Z uvedených informací si můžete udělat představu, že nenáročných či lépe optimalizovaných aplikací můžete na serveru dané konfigurace provozovat řádově více než aplikací náročnějších.

Variantu serveru (resp. jeho systémové parametry) vybírejte tak, aby poskytovala dostatek systémových prostředků nejen pro běžný provoz, ale i výkonovou rezervu pro případy krátkodobého zvýšení provozní náročnosti Vašich aplikací (např. při náhlém zvýšení návštěvnosti nebo provozních špičkách).


nahoru

Zpět na přehled nápovědy

Další domény za akční ceny

Ocenění Českého hostingu - Nejlepší webhosting PHP + MySQL a Webhosting roku Twitter Českého hostingu

Potřebujete poradit?
Jsme online