Nacházíte se zde: Úvod » Pro zákazníky » Nápověda » CRON

CRON


nahoru

Skripty v cronu

Cron slouží pro automatické pravidelné spouštění PHP skriptů. Skript umístěte do příslusného adresáře v kořeni prostoru Vaší domény podle požadovaného času spouštění a nastavte mu potřebná práva. Je-li v jednom cronovém adresáři více skriptů, jsou spouštěny postupně podle abecedy.

Cron spouští skripty mimo webserver, pokud potřebujete v cronu volat nějaký skript na webu, postupujte podle nápovědy volání skriptu na webu.


nahoru

Časy spouštění

Standardně cron spouští skripty v příslušných adresářích v časech:

  • 2 hodiny
  • den
  • týden
  • měsíc

Přesný čas spouštění v konkrétní periodě pro Vaši doménu najdete v klientské sekci, ve správě domény v části Webserver, kde tyto časy také můžete změnit.


nahoru

Nastavení práv spouštěných skriptů

Aby byly PHP skripty umístěné v příslušném CRON adresáři pravidelně spouštěny, je potřeba jim přiřadit minimálně práva čtení a spouštění vlastníkem, tj. r-x------, zapsáno v osmičkové soustavě 500. Obvyklé je nastavení práv u takovýchto skriptů na hodnotu 700, tedy rwx------.


nahoru

Cesta k ostatním skriptům

Jestliže z Vašich pravidelně spouštěných skriptů potřebujete pracovat s jinými soubory, umístěnými v adresářích Vaší domény, zadávejte cestu relativně ke kořenovému adresáři prostoru domény, nikoliv k adresáři CRON, ve kterém je spouštěný skript. Pracovním adresářem skriptů spouštěných z cronu je kořenový adresář uživatelského prostoru domény.

Příklad:
Máte napsaný skript promaz.php, který se bude pravidelně každý den připojovat na databázi MySQL, je tedy v adresáři CRON.den. Přihlašovací údaje k databázi máte uložené zvlášť, v souboru db.php, který je společně s promaz.php v adresáři CRON.den, ale není spustitelný (viz nastavení práv výše).
Skript promaz.php pak bude obsahovat:

<?php
  require_once('CRON.den/db.php');
?>

nahoru

Volání skriptu na webu

CRON funguje nezávisle na webserveru. Nicméně pravidelné volání nějakého skriptu na Vašem webu je možné, například pomocí následujícího jednoduchého skriptu do cronu (příklad je pro volání skriptu na adrese http://www.example.com/cron.php).

<?php file_get_contents('http://www.example.com/cron.php'); ?>


nahoru

Zpět na přehled nápovědy

Další domény za akční ceny

Ocenění Českého hostingu - Nejlepší webhosting PHP + MySQL a Webhosting roku Twitter Českého hostingu

Potřebujete poradit?
Jsme online