Nacházíte se zde: Úvod Podpora Články Hostingové zprávy Nová pravidla registrace .sk domén

Nová pravidla registrace .sk domén

Na začátku září bude uveden do provozu nový systém registrace slovenských domén .sk. Současně začnou platit i nová pravidla, která přinášejí několik zásadních změn a očekávaných novinek.

1.9.2017 se po dlouhé době příprav změní systém registrace domén .sk. Správce slovenské národní domény SK-NIC, a.s. uvede do provozu nový systém registrace domén .sk a začnou platit nová pravidla registrace domén .sk. Slovenské domény začnou nabízet možnosti, na které jste zvyklí u domén ostatních.

Co se změní?

Chystané novinky zjednoduší operace v registru a umožní domény .sk legálně vlastnit komukoliv na světě (tj. nejen rezidentům, jak bylo doposud). Aktuální pravidla naleznete na https://sk-nic.sk/dokumenty/pravidla/.

Elektronizace operací

Administrativní úkony týkající se domén .sk (registrace kontaktu držitele, změna registrátora, změna držitele apod.) se dosud řešily listinnými žádostmi s ověřeným podpisem. Nově budou všechny operace probíhat prostřednictvím jednotlivých registrátorů elektronicky.

Registrace domény .sk až na 10 let

Registrace slovenské domény byla dosud možná pouze na období jednoho roku, přičemž prodloužení platnosti domény bylo možné nejdříve 28 dní před její expirací. Nově bude doménu .sk možné zaregistrovat až na 10 let dopředu a prodlužování bude možné kdykoliv průběžně.

Zrušení poplatku za převod domény .sk

Převod (neboli změna registrátora) domény .sk byl dosud zpoplatněn jednorázovým poplatkem, předplacené období se převodem nezměnilo. Nově bude tento poplatek zrušen, při převodu se zaplatí pouze poplatek ze prodloužení platnosti domény a doména se převodem prodlouží o 1 rok.

Vlastníkem domény .sk se může stát i zahraniční subjekt

Držitelem domény .sk mohl být dosud pouze subjekt (tzn. fyzická nebo právnická osoba) se sídlem ve Slovenské republice. Doménu .sk tedy nemohl přímo vlastnit žádný zahraniční subjekt, což se v praxi řešilo tzv. registrací v zastoupení (neboli proxy registrací) - tj. stavem, kdy v registru je oficiálně držitelem domény .sk nějaký slovenský subjekt (typicky registrátor) a ten danou doménu dává plně k dispozici jejímu plátci.
Toto omezení bude nyní zrušeno, doménu .sk budou moct vlastnit subjekty z celého světa. Jedinou podmínkou je, aby držitel měl doručovací adresu na území Evropské unie. Z této novinky může pro některé vlastníky domén .sk vyplývat nutnost změny údajů, kterou popisujeme dále v texu.

Vlastním doménu .sk. Týkají se mě novinky?

V případě, že vlastníte doménu .sk registrovanou v zastoupení, bude potřeba provést změnu držitele tak, aby v registru figurovaly Vaše údaje. Tyto změny budou prováděny bezplatně.

Abychom mohli změnu údajů ve spolupráci s registrátorem provést, budeme potřebovat doplnit potřebné údaje držitele domény. Kromě těch běžných (jméno, adresa, telefon, e-mail případně jméno firmy) slovenský registr vyžaduje i datum narození pro fyzické osoby nebo IČ pro osoby právnické. DOPLNĚNÍ: Požadavek na zadání IČ/data narození byl nakonec před nasazením nového systému zrušen.

Do klientské sekce jsme připravili formulář pro doplnění těchto údajů. Předvyplněny jsou údaje zadané v původní objednávce (jednalo-li se o registraci domény). Ty můžete ponechat, nebo je libovolně upravit. V průběhu první poloviny září 2017 pak začneme tyto údaje průběžně předávat registrátorovi a ten provede potřebné změny.

Co tedy musím udělat?

Pokud jste vlastníkem nějaké .sk domény registrované v zastoupení a tato doména je v naší správě, pak stačí provést tři jednoduché kroky:

  1. Přihlaste se do klientské sekce.
  2. Na úvodní stránce po přihlášení uvidíte odkaz na stránku pro zadání údajů .sk domén. Přejděte na tuto stránku.
  3. Zde zadejte a uložte požadované údaje pro vaši doménu či domény.

Ostatní již zařídíme za Vás. Případné dotazy rádi zodpoví pracovníci naší zákaznické podpory.

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (28.3 + 18.1) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru