Nacházíte se zde: Úvod Podpora Slovníček pojmů

Slovníček pojmů

Ve slovníčku naleznete nejčastěji používané výrazy spojené s webovými stránkami, e-maily, servery a jejich provozem.

Pokud jste nějaký výraz nenalezli, napište nám na podpora@cesky-hosting.cz.

Akreditovaný registrátor

Správce domén udržuje centrální databázi doménových jmen, změny do ní jsou oprávněni provádět registrátoři. Ti komunikují s držiteli doménových jmen. Registrátoři za služby vybírají od držitelů úhradu.


CRON

Cron je program, který umožňuje spouštět skripty v nastaveném čase se zvolenou periodicitou. Umožňuje například každou hodinu poslat kontrolní e-mail, každý den zálohovat atd.


Databáze

Databáze je soubor dat. Systém pro řízení databází umožňuje ukládat data do databáze, dotazovat se na uložená data a dále se stará o to, aby data byla uložena efektivně a aby se dala rychle a v požadovaném formátu vybírat, měnit a mazat.


DNS: Domain Name System

DNS je systém doménových jmen (distribuovaná adresářová služba). DNS se používá hlavně k obousměrnému překládání mezi doménovými jmény a ip adresami.


DNS server

Počítač (server – Nameserver), na kterém jsou vedeny DNS záznamy domén. Překládá doménová jména na číselné IP adresy a obráceně.


Doména

Doména je Vaše unikátní adresa (název domény), pod kterou se budete prezentovat na internetu. Doménové jméno má více úrovní (resp. řádů). Jednotlivé úrovně se oddělují pomocí tečky. Doména 1. úrovně (top-level doména) pro Českou republiku je .cz a spravuje ji zvolený registrátor.
Doména 2. úrovně je např. ceskyhosting.cz. A právě doména 2. úrovně, kterou můžete registrovat, reprezentuje Vaši adresu na internetu.


Doména III. řádu (Subdoména)

Subdoména je rozšířením doménového názvu o další úroveň. Je ve tvaru subdomena.jmeno-domeny.koncovka (např. mail.ceskyhosting.cz je subdoména domény ceskyhosting.cz, kde mail je název domény III. řádu) Subdomény je možné vytvářet u domén druhého řádu. Za domény III. řádu se již neplatí správci domény.


Doména prvního řádu (TLD – Top Level Domain)

Doména prvního řádu je přípona, která se připojuje ke konci doménového jména. Například v doménovém jméně ceskyhosting.cz je doménou prvního řádu .cz. Existují dva typy domén prvního řádu - nadnárodní a národní.


E-mail

Elektronická schránka ve tvaru např. vase-jmeno@jméno-domény.koncovka, která má jedinečný název. Z/na e-mail je možné posílat textové zprávy a přílohy v různých formátech. Pro příjem a odesílání elektronické pošty se zpravidla používá e-mailový klient nebo je přístup k e-mailům umožněn prostřednictvím služby webmail v prohlížeči internetových stránek.


E-mailový poštovní klient

Program, zpravidla nainstalovaný v počítači, který umožňuje zasílání a příjem e-mailů. Většinou umožňuje správu elektronických adres, adresářů zpráv apod. Nejznámější e-mailoví poštovní klienti jsou: Outlook Express, MS Outlook, The Bat, Thunderbird apod.


Firewall

Jde o program nebo samostatný počítač umístěný jako brána před dalšími počítači (servery), který definuje pravidla síťové komunikace. Obvykle se používá na ochranu před útoky externích uživatelů nebo programů a viry.


FTP: File Transfer Protocol

Specializovaný protokol pro přenos souborů mezi dvěma počítači. K přenosu se používá FTP klient.


FTP klient

Program umožňující přenos souborů mezi dvěma počítači protokolem FTP (např.: mezi serverem a počítačem klienta).


GD knihovna

Grafická knihovna umožňující pracovat preprocessoru PHP s grafickými soubory, případně přímo generovat grafiku (grafy apod.).


Hosting

Jedná se o poskytnutí prostoru a další služby jako e-maily, FTP, statistiky atd. a jejich zpřístupnění všem uživatelům Internetu.


Http: HyperText Transfer Protocol

Protokol umožňující komunikaci mezi www serverem a prohlížečem internetových stránek.


IMAP, POP3

Protokoly pro vzdálený přístup k e-mailové schránce sloužící pro vyzvedávání elektronické pošty z poštovního úložiště.


IP adresa: Internet Protocol Number

IP adresa je jedinečné 32-bitové (IPv4) či 128-bitové (IPv6) číslo, přidělované počítačům a jiným zařízením připojených do Internetu nebo místní sítě. IP adresa umožňuje jednoznačnou identifikaci počítačů a jiných zařízení v síti.


Nadnárodní doména

Nadnárodní domény byly vytvořeny a určeny k použití širokou internetovou veřejností. Koncovky nadnárodních domén jsou např.: .com (commerce), .net (network), .org, (organization) .info (information), .biz (bussiness), .edu (education), .mil (military), .gov (government), .name, .int.


Národní doména

Národní domény byly vytvořeny k užívání každou samostatnou zemí, jak uzná za vhodné, např. .cz (Česká Republika), .de (SRN), .uk (Velká Británie), .us (USA) atd.


Parkování domény

Parkování domény je zpravidla zdarma a souvisí s vedením DNS záznamů k doméně. Doménu máte zaregistrovanou, ale nevyužíváte ji pro webové stránky, e-maily atd.


PHP: Hypertext Preprocessor

Skriptovací jazyk pracující na straně serveru, obvykle používaný ke generování dynamického obsahu na www stránkách.


Počítačové viry

Počítačový vir je program, který má schopnost sám sebe kopírovat a rozšiřovat se na jiné počítače. Záměrem tvůrce viru je zpravidla virem škodit, získávat neveřejné informace, rozesílat z napadených počítačů spam apod.


Prohlížeč internetových stránek

Program, který umožňuje zobrazovat a používat www stránky.
Mezi známé prohlížeče patří např. Mozilla Firefox, Google ChromeOpera, Microsoft Edge (a pro pamětníky jeho předchůdce Internet Explorer).


Protokol

Protokol je standard komunikace.

Protokol HTTPS

Protokol https je protokolem pro zabezpečenou komunikaci, je vlastně standardním http nad vrstvou ssl. Při navazování ssl spojení se používají certifikáty, ve kterých je mj. uvedeno, k jaké doméně byl certifikát vystaven. Hlavička 'Host' protokolu http je pak poslána navázaným ssl spojením (server až do obdržení této hlavičky 'neví', jaké domény se požadavky klienta týkají, proto si například nemůže při navazování ssl spojení vybrat a použít 'ten správný' certifikát k dotyčné doméně). Z toho vyplývá, že pro každou doménu je ke korektní funkci https nutné mít https server spuštěný na zvláštní ip adrese (tato adresa odpovídá adrese z dns 'A' záznamu příslušné domény).


Převod domény

Zaregistrovanou doménu můžete jako vlastník převádět mezi jednotlivými akreditovanými registrátory. Domény se převádějí zpravidla při změně hostingu nebo při nalezení výhodnějších podmínek správy domény (ceny jednotlivých registrátorů se mohou výrazně lišit).


Registrace domény

Získání jedinečného jména domény pro svoji potřebu. Doménu si pronajímáte na určené období, zpravidla 1 rok. Pokud k doméně nechcete využívat služeb hostingu (webhostingu), můžete ji zaparkovat u poskytovatele hostingu.


Server

Je počítačový program, který zprostředkovává různé služby pro jiné programy (klienty). Také se tak nazývá počítač, na kterém tyto služby běží.


Server hosting

Pronájem serveru (počítače) připojeného k internetu.


SMTP: Simple Mail Transfer Protocol

Protokol, který slouží k odesílání e-mailové zprávy.


Spam

Obchodně zaměřené nabídky, nabídky pochybných produktů, postupů na rychlé zbohatnutí a pololegálních služeb, nevyžádaná reklama, šířená elektronickou poštou i jinak.


SQL: Structured Query Language

Jazyk pro práci s relačními databázemi.


SSH: Secure Shell

Šifrovaný protokol, který se používá mj. k bezpečnému přístupu na server.


Webhosting

Jedná se o umístění webových stránek a dalších služeb (viz. hosting) na server a jejich zpřístupnění všem uživatelům internetu. Služba umístění stránek na serveru v internetu za poplatek (pronájem prostředků serveru).


Webmail

Webmail je webový klient pro elektronickou poštu. Umožní Vám pracovat s Vašimi e-maily kdekoli. Potřebujete k tomu pouze připojení k internetu a prohlížeč internetových stránek.


Webové stránky

Prezentace vystavená a trvale dostupná na internetu pro osobní, firemní a jiné účely.


Zavináč - @

Zavináč (anglicky "commercial at", nebo také pouze "at") je symbol (znak), který vznikl pravděpodobně jako ligatura z latinského slova "ad". V současnosti slouží zejména jako význačný znak, který odděluje řetězce, například v e-mailové adrese odděluje jméno uživatele od doménového jména.

Objednejte si hosting ještě dnes

Špičkový webhosting s pohodlnou klientskou sekcí a profesionální zákaznickou podporou.

  • 14 dní na vyzkoušení
  • Garance vrácení platby do 30 dnů

125 Kč 59 Kč

71,39 Kč s DPH/měsíc

Akční sleva 53 % pro nové objednávky na 1. rok

Nahoru