Nacházíte se zde: Úvod » Domény » Doména .cz

Doména .cz

Doména .cz je nedílnou částí českého internetu. Jako národní koncovka České republiky je u nás nejvíce používaná. Připravujete-li prezentaci pro české prostředí, je právě doména .cz vždy tou nejsprávnější volbou

Registrace nebo převod domény .cz

   .cz

Tipy a nápověda: Jak registrovat domény, Jak probíhá převod domény, Jak vybrat doménu, Parkování domény

Registrace domény .cz za akční cenu 125 Kč bez DPH/rok

Proč objednat doménu .cz u nás

 • Registrace domény .cz jen za 125 Kč bez DPH
 • Registrace během několika minut
 • Bezpečná a rychlá platba kartou
 • Staráme se o více než 40 000 domén .cz
 • Přehledná klientská sekce

Extra služby navíc

 • Parkování domény zdarma
 • Vedení DNS záznamů zdarma
 • E-mail k doméně za 100 Kč/rok
 • Převod domény bez výpadku

Informace o doméně .cz

Registrace domény .cz

Majitelem domény se může stát jakákoliv fyzická i právnická osoba bez omezení. Doménové jméno je možné registrovat na jeden rok i více let, nejvýše však na 10 let. Kompletní pravidla pro registraci domén naleznete v PDF dokumentu Pravidla registrace doménových jmen v ccTLD .cz (453 kB).

Stručný výpis z pravidel tvorby doménového jména:

 • má minimálně 1 a maximálně 63 znaků
 • může obsahovat znaky 'a-z' a číslice '0-9'
 • nesmí začínat nebo končit znakem '-' (pomlčka)
 • nesmí obsahovat dva znaky '-' za sebou

Akreditovaní registrátoři

Správce domény .cz CZ.NIC nenabízí registraci jednotlivých domén přímo koncovým zájemcům. Ti si domény registrují prostřednictvím akreditovaných registrátorů, což jsou komerční subjekty nabízející služby registrace a správy domén svým zákazníkům. Na stránkách sdružení CZ.NIC naleznete aktuální seznam registrátorů.

Autorizace změn u domény

CZ.NIC nestanovuje pevné autorizační mechanismy pro potvrzování změn u domén, každý registrátor však musí poskytnout alespoň jeden papírový způsob (např. podpis písemné žádosti o změnu ověřený notářem) a jeden elektronický způsob (potvrzený heslem, elektronickým podpisem apod.).

Od 10. 6. 2008 mohou držitelé zablokovat údaje o svých doménách, kontaktech a sadách jmenných serverů. O blokování údajů lze požádat pouze správce CZ.NIC na stránce http://www.nic.cz/whois/publicrequest/.

Expirace domény

Doména není hned po expiraci zrušena, ale třicet dní stále funguje. Poté je deaktivována (vyřazena z DNS serverů domény .cz) a po dalších třiceti dnech bez prodloužení je definitivně zrušena. Pokud se majitel rozhodne po expiraci domény provést změnu registrátora, musí současně provést i její prodloužení. Ostatní změny u domény nejsou v expiraci omezeny (změna kontaktů, nameserverů).

Zajímavosti o doméně .cz

Vznik domény .cz

Před rozdělením Československa v roce 1993 se používala doména .CS a ve stejném roce byla uvedena nová národní doména nejvyššího řádu pro Českou republiku .CZ. Správcem domény je Sdružení CZ.NIC na adrese www.nic.cz.

V současné době je registrováno již přes 1 000 000 domén .cz.

Vývoj velkoobchodní ceny domény .cz

Provoz domény .cz býval velice nákladný. Museli jste platit registrační poplatek i prodlužovací poplatek při první registraci. Doména .cz byla opravdu drahou záležitostí. Někteří registrátoři ji prodávali i za 2 000 Kč.

Později byl poplatek už jen jeden. Cena byla i tak poměrně vysoká 900 - 1 200 Kč. Teprve od října 2007 je cena v průměru 275 Kč u nejlevnějších registrátorů v České Republice. Díky tomu se .cz doména řadí mezi nejlevnější domény států na světě. V dalších letech poplatek ještě dále klesl, od roku 2019 byl ale poprvé v historii navýšen.


Potřebujete poradit?
Jsme online