Nacházíte se zde: Úvod Domény Doména .cz

Doména .cz

Doména .cz je národní koncovka České republiky a je u nás nejvíce používaná. Pro české prostředí je doména .cz vždy tou nejsprávnější volbou.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (48.2 + 47.7) *

Akce

125 Kč

doména .cz


Nejlepší cena
registrace

Proč objednat doménu .cz u nás

Okamžitá platba kartou

Okamžitá platba kartou

Registrace do 5 minut

Registrace do 5 minut

Parkování zdarma

Parkování zdarma

Vedení DNS zdarma

Vedení DNS zdarma

DNSSEC

DNSSEC

Množstevní slevy

Množstevní slevy

  • 1 000+ koncovek v nabídce
  • Registrace za nejnižší ceny

Webhosting k doméně

Objednejte si s doménou rovnou webhosting za akční cenu.

125 Kč 59 Kč

71,39 Kč s DPH/měsíc

Akční sleva 53 % pro nové objednávky na 1. rok

Jedinečná akce

Nejnižší cena registrace .cz domény na trhu

Sleva 54 %

270 Kč 125 Kč

151,25 Kč s DPH/1. rok

Informace o doméně .cz

Registrace domény .cz

Majitelem domény se může stát jakákoliv fyzická i právnická osoba bez omezení. Doménové jméno je možné registrovat na jeden rok i více let, nejvýše však na 10 let. Kompletní pravidla pro registraci domén naleznete v PDF dokumentu Pravidla registrace doménových jmen v ccTLD .cz (453 kB).

Stručný výpis z pravidel tvorby doménového jména:

  • má minimálně 1 a maximálně 63 znaků
  • může obsahovat znaky 'a-z' a číslice '0-9'
  • nesmí začínat nebo končit znakem '-' (pomlčka)
  • nesmí obsahovat dva znaky '-' za sebou

Akreditovaní registrátoři

Domény .cz lze registrovat prostřednictvím akreditovaných registrátorů - např. naší službou Český hosting. Správce domény .cz CZ.NIC nenabízí registraci jednotlivých domén přímo koncovým zájemcům. Ti si domény registrují prostřednictvím akreditovaných registrátorů, což jsou komerční subjekty nabízející služby registrace a správy domén svým zákazníkům. Na stránkách sdružení CZ.NIC naleznete aktuální seznam registrátorů.

Autorizace změn u domény

CZ.NIC nestanovuje pevné autorizační mechanismy pro potvrzování změn u domén, každý registrátor však musí poskytnout alespoň jeden papírový způsob (např. podpis písemné žádosti o změnu ověřený notářem) a jeden elektronický způsob (potvrzený heslem, elektronickým podpisem apod.).

Od 10. 6. 2008 mohou držitelé zablokovat údaje o svých doménách, kontaktech a sadách jmenných serverů. O blokování údajů se lze dočíst ve článku správce CZ.NIC na stránce https://blog.nic.cz/2017/02/21/blokace-a-odblokovani-v-registru-whois/.

Expirace domény

Doména není hned po expiraci zrušena, ale třicet dní stále funguje. Poté je deaktivována (vyřazena z DNS serverů domény .cz) a po dalších třiceti dnech bez prodloužení je definitivně zrušena. Pokud se majitel rozhodne po expiraci domény provést změnu registrátora, musí současně provést i její prodloužení. Ostatní změny u domény nejsou v expiraci omezeny (změna kontaktů, nameserverů).

Vybrat doménové jméno

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (48.2 + 47.7) *

Zajímavosti o doméně .cz

Vznik domény .cz

Před rozdělením Československa v roce 1993 se používala doména .CS a ve stejném roce byla uvedena nová národní doména nejvyššího řádu pro Českou republiku .CZ. Správcem domény je Sdružení CZ.NIC na adrese www.nic.cz.

V současné době je registrováno již přes 1 000 000 domén .cz.

Vývoj velkoobchodní ceny domény .cz

Provoz domény .cz býval velice nákladný. Museli jste platit registrační poplatek i prodlužovací poplatek při první registraci. Doména .cz byla opravdu drahou záležitostí. Někteří registrátoři ji prodávali i za 2 000 Kč.

Později byl poplatek už jen jeden. Cena byla i tak poměrně vysoká 900 - 1 200 Kč. Teprve od října 2007 je cena v průměru 275 Kč u nejlevnějších registrátorů v České Republice. Díky tomu se .cz doména řadí mezi nejlevnější domény států na světě. V dalších letech poplatek ještě dále klesl, od roku 2019 byl ale poprvé v historii navýšen.

Objednejte si hosting ještě dnes

Špičkový webhosting s pohodlnou klientskou sekcí a profesionální zákaznickou podporou.

  • 14 dní na vyzkoušení
  • Garance vrácení platby do 30 dnů

125 Kč 59 Kč

71,39 Kč s DPH/měsíc

Akční sleva 53 % pro nové objednávky na 1. rok

Nahoru