Nacházíte se zde: Úvod Webhosting Co je webhosting

Co je to webhosting

Pokud jste začátečník nebo si nejste zcela jisti tím, co přesně služba webhosting znamená, máme pro Vás vysvětlení webhostingu na jednoduchém příkladu.

Objednejte si hosting

Sleva 53 % na 1. rok

125 Kč 59 Kč

71,39 Kč s DPH/měsíc
 • 14 dní na vyzkoušení
 • Garance vrácení platby do 30 dnů

Malý průvodce webhostingem

Webhosting je služba, kterou si pronajímáte "vlastní místo na Internetu", pro provoz vlastních www stránek, e-mailů apod. Poskytovatel Vám webhostingovou službou pronajímá část svého zázemí a umožňuje Vám tak na Internetu působit. V následujících odstavcích si řekneme proč a jak webhosting funguje.

Jak se www stránky dostávají na Internet

Jestliže jste se rozhodli, že chcete vlastní www stránky nebo mít emaily na vaší doméně, určitě si kladete otázku jak se dostat na Internet. K tomu, aby www stránky byly na Internetu dostupné, budete potřebovat místo odkud budou fungovat.

Internet je obrovská síť počítačů (serverů), připojených do jedné sítě. Každé www stránky, které prohlížíte jsou nahrané některém ze serverů. Abyste i Vy mohli mít vlastní stránky, musíte získat prostor na jednom z těchto serverů a Vaše stránky tam nahrát - webhosting nabízí právě tuto službu.

Co je vlastně webhosting

Začněme hned s příkladem: představte si, že jste podnikatel a chcete si zřídit kancelář. Kancelář je pro Vás místem, odkud budete fungovat a kde se budete potkávat se zákazníky. Možností zřídit si kancelář je mnoho, můžete např. začít u sebe doma, ale stejně jako nebude působit dobře podnikání z domova na Vaše zákazníky, nesvědčilo by to ani Vašemu webu, protože by měl nedostatečné zázemí. Zvolíte proto pronájem kanceláře v administrativní budově.

Pronájem kanceláří je běžná služba - pronajímatel v rámci své budovy pronajímá jednotlivé kanceláře různým firmám a zajišťuje jim fungování budovy a společných prostor (výtahů, elektřiny, úklidu apod.). Firmy jsou rády, že nemusí stavět vlastní drahou budovu ani se nemusí starat o její fungování a platí za to pronajímateli.

Dle našeho příkladu je služba webhosting něco jako "pronajímatel virtuální administrativní budovy", která funguje na Internetu a kde si můžete objednat svou "virtuální kancelář". Poskytovatel webhostingu Vám pronajme část služeb svého serveru(ů).

Poskytovatel webhostingu také jakoby rozděluje služby svých serverů na malé části a nechá je využívat svým klientům - tomu se říká sdílení serverů. Provozovat server je pro poskytovatele to samé co v příkladu postavit budovu a zajistit její fungování pronajímatelem. Uživatelé webhostingu jsou proto rádi, že si svůj web umístí na webhosting a zaplatí za něj, místo toho aby se sami starali o jeho nákladný provoz.

Služby webhostingu

Stejně jako k pronájmu kanceláří patří řada služeb jako, elektřina, voda, úklid, ostraha, výtahy, jídelna, recepce apod., i webhosting je souborem několika služeb. U webhostingu jsou to služby jako velikost diskového prostoru, zajištění provozu webu, povolený objem přenesených dat, provoz e-mailů, zálohování dat, nástroje pro správu a další.

Aby Váš web fungoval potřebuje nezbytně některé z těchto služeb. U webhostingu také získáte služby, které Vám usnadní správu webu nebo zvýší užitek z webu. Služby webhostingu můžeme rozdělit do skupiny pro provoz webu, provoz e-mailů, správu domény (co je doména si řekneme dále) a ostatní služby. Webhosting má tyto soubory služeb vyzkoušené a nastavené tak, abyste se na ně mohli spolehnout, aniž byste museli rozumět jejich fungování.

Webhosting a doména

Řekněme, že jsme již úspěšně našli vhodnou budovu i kancelář, ale teď si položme otázku jak nás naši zákazníci najdou? U budovy je to celkem snadné a pevně dané, protože je v nějakém městě, nějaké ulici a má své číslo uvnitř budovy. Vaše kancelář má jednoznačnou adresu, kterou stačí říct svým zákazníkům a ti si Vás podle ní najdou.

U našich "virtuálních kanceláří" - webhostingu existuje naštěstí také adresa, tou je zjednodušeně internetová doména. S doménami jste se již určitě potkali: cesky-hosting.cz, seznam.cz, idnes.cz a další. Domény ve světě Internetu fungují stejně jako poštovní adresy v našem světě. Každá doména se skládá z několika částí tak jako adresa naší kanceláře. Domény jsou přitom unikátní a zaručují, že ostatní lidé Váš web vždy najdou. U webu je navíc výhoda ta, že si jeho adresu (doménu) můžete vybrat sami a není vázaná na konkrétní webhosting. O doménách si můžete přečíst více později v samostatné stránce Domény/Jak vybrat doménu.

Jak začít s vlastním webem

Nyní již byste měli mít představu, co je webhosting a jak zhruba funguje. Jak ale začít s vlastním webem?

Znovu využijeme náš příklad - abyste mohli začít v kanceláři podnikat, musíte se do ní nejprve nastěhovat. Nanosit nábytek, rozmístit zaměstnance, připravit katalogy, udělat místo, kam posadíte zákazníky, zapojit elektroniku, vytisknout vizitky a letáky atd. S webem tomu není jinak: jakmile si koupíte webhosting, je to to samé jako když v ruce držíte nájemní smlouvu. Čeká Vás nyní krásná a tvořivá cesta vyrobení svého webu a nahrání (publikování) na webhosting.

Web si můžete vyrobit sami nebo jej zadat některému z webdesignérských studií. Sami si web můžete vytvořit použitím některého z volně dostupných nebo placených editorů, využitím hotových řešení viz. např. open-source na Českém hostingu nebo, jste-li zkušenější, pak přímo naprogramováním webu. Pokud jste úplný začátečník a nechcete trávit čas výrobou webu, je vhodné je zadat studiu, které se o něj postará, dle kvality a zkušeností webdesignérů Vás web bude stát od pár tisícikorun až po desítky či stovky tisíc korun u největších studií.

Výhody webhostingu

 1. Ušetříte

  Webhosting patří mezi nejlevnější cesty jak dnes dostat vlastní web na Internet. Webhosting výrazně šetří náklady, neboť nemusíte pořizovat vlastní server, instalaci ani zajišťovat jeho provoz a správu.

 2. Profesionální zajištění

  Webhosting se stará o provoz desítek tisíců webů a díky dlouholeté praxi nabízí optimální podmínky pro provoz. Zároveň kupujete službu, kterou ověřilo několik tisíc zákazníků před Vámi a máte k dispozici zákaznickou podporu, na kterou se můžete vždy obrátit se svými dotazy.

 3. Spolehlivost

  Webhosting je dimenzován pro velký provoz a využívá kvalitní stroje. Díky non-stop dohledu a garanci dostupnosti tak nemusíte mít obavy z toho, že by služby nefungovaly a nikdo se tím nezabýval.

 4. Technické zázemí

  S webhostingem nejen, že ušetříte na koupi a instalaci vlastního serveru, ale zároveň automaticky začnete využívat špičkové služby telehousu, jako je kvalitní, stabilní, vysokorychlostní připojení k Internetu, požární ochrana strojů, zálohování konektivity, fyzická ostraha, non-stop dohled a další služby, za které byste jinak museli draze platit.

Webhosting vs. hosting

Na internetu se setkáte s termíny hosting a webhosting. Někdy jsou spojovány, někdy zaměňovány a někdy jsou používány za totožné. Jak to s těmito termíny tedy je:

Druhy hostingů

Termín hosting obecně je používán pro službu pronájmu určitého zázemí poskytovatele klientovi a poskytnutí s tím souvisejících služeb. Webhosting je tedy jedním z druhů hostingů.

Webhosting je dle našeho příkladu jedna "virtuální kancelář" s jasně danými parametry a společnými sdílenými prostředky s ostatními "virtuálními kancelářemi". Sdílení je pro tuto službu typické (tak jako v budově sdílíte na patře toalety, kuchyňku, výtahy, schodiště apod.).

Virtuální servery dle našeho příkladu by odpovídalo pronájmu např. celého patra kanceláří s tím, že Vám poskytovatel umožní uspořádat si patro jak chcete. Fyzicky si můžete virtuální servery představit jako samostatné operační systémy na jednom serveru, které fungují vedle sebe. Výhodou virtuálního serveru je snížení míry sdílení prostředků serverů - dle našeho příkladu máte celé patro pro sebe, nikdo cizí Vám nechodí po chodbách, nesdílíte s ostatními kuchyňku ani toalety atd.

Dedikované servery jsou dle našeho příkladu pronájmem celé budovy. Dedikovaný server je nejvýkonnější řešení, po kterém můžete sáhnout, pokud již máte velmi náročné www stránky nebo potřebujete vyšší stupně výkonu i zabezpečení.

Serverhosting / serverhousing je služba, kterou poskytovatel umožní klientovi umístit do jeho housingového centra vlastní server. Dle našeho příkladu by serverhousing byla služba, kdy majitel pozemku pronajme jeho část spolu s inženýrskými sítěmi svému klientovi, aby si na pozemku postavil budovu.

DNS hosting bývá součástí webhostingu a jedná se o hostování jmenných serverů domény. Tzn. služba, dle které se řídí umístění Vaší domény na různých serverech. Dle našeho příkladu je to vedení seznamu všech kanceláří a adres, kde se tyto kanceláře nachází.

Freehosting je vlastně obdobná služba jako webhosting, kde ale místo platby za službu musíte strpět většinou vložení reklamy do Vašich www stránek nebo e-mailů. Obecně bývá kvalita služeb i záruky a technická podpora freehostingů nižší než u placených služeb webhostingů. Zpravidla také na freehostingu nemůžete mít vlastní doménu.

Objednat webhosting

125 Kč 59 Kč

71,39 Kč s DPH/měsíc

Akční sleva 53 % pro nové objednávky na 1. rok

 • 14 dní na vyzkoušení
 • Garance vrácení platby do 30 dnů

Objednejte si hosting ještě dnes

Špičkový webhosting s pohodlnou klientskou sekcí a profesionální zákaznickou podporou.

 • 14 dní na vyzkoušení
 • Garance vrácení platby do 30 dnů

125 Kč 59 Kč

71,39 Kč s DPH/měsíc

Akční sleva 53 % pro nové objednávky na 1. rok

Nahoru