Nacházíte se zde: Úvod Domény Jak vybrat doménu

Jak vybrat doménové jméno

Poradíme Vám, jak vybrat dobré jméno Vaší nové domény

Tvorba jména domény

Doména je Vaše internetová adresa, pod ní vás budou hledat vaši partneři, zákazníci i kamarádi.

Doména se skládá z názvu (např. cesky-hosting) a koncovky (např cz). Hovoří-li se o doménách, obecně se myslí domény 2. řádu. Řády se oddělují vždy tečkou - koncovka .cz je doména 1. řádu (tzv. Top Level Doména - zkráceně TLD), example.cz je doména 2. řádu (tzn. doména), blog.example.cz je doména 3. řádu (té se říká subdoména) atd.

Struktura jména domény

Domény 1. řádu (TLD) vznikají na základně rozhodnutí mezinárodních institucí. Domény 2. řádu se registrují prostřednictvím určených registrátorů či správců dané TLD. Domény dalších řádů se pak vytvářejí k zaregistrovaným doménám 2. řádu.

Název domény

Výběr doménového jména je pouze na Vás. Vybrat si můžete jakékoli volné doménové jméno, které nemá registrované někdo jiný nebo není rezervováno.

Ideální je vybrat jméno takové, které Vás bude provázet dlouhou dobu. Volbě byste měli proto věnovat dostatek pozornosti. Je vhodné najít volné jméno, které nejlépe vystihuje Vaše služby nebo záměry.

Tipy na volbu doménového jména

 1. Zapamatovatelný název domény

  Ideální je, pokud bude doména obsahovat přímo jméno Vašeho produktu, firmy nebo jiný název, kterým se prezentujete (např. www.cesky-hosting.cz).

 2. Koncovka domény

  Pro český trh je ideální národní koncovka ".cz". Pro slovenský ".sk", německý ".de" atd. Pro nadnárodní projekty se hodí koncovka ".com" či ".eu". Dále existují specializované koncovky např. ".shop", ".hotel" atd.

 3. Krátký název domény

  Kratší jméno domény je lepší. Bude se lépe psát Vám i Vašim zákazníkům (nejen při zadávání adresy Vašeho budoucí webu, ale i při psaní e-mailových adres).

 4. Pozor na záměnu domény

  Vyhněte se možnosti záměny s jinou již existující doménou. Můžete-li vyhněte se také možným záměnám i/y, d/t, s/z apod. U víceslovných domén je vhodné si zaregistrovat i verze s pomlčkami. Můžete předejít možným záměnám a parazitování na Vašem jménu.

 5. Vyslovitelnost domény

  Pamatujte, že jméno domény budete v mnoha případech také vyslovovat, proto se pokuste vyhnout těžko vyslovitelným a cizojazyčným názvům

 6. Doména musí být volná

  Jakmile jste spokojeni s vybraným názvem, ověřte si dostupnost domény, zda je volná. Pokud není zkuste synonyma a jiné tvary slov. S trpělivostí určitě uspějete a budete mít brzy vlastní doménu.

Koncovka domény

Koncovka domény, též top level doména (TLD), ukončuje jméno domény. Název domény a koncovka jsou nerozlučné a název bez koncovky nemá význam.

Vybírat můžete z desítek různých koncovek, z nichž všechny nejpoužívanější máme v nabídce. Nejobvyklejší doména v ČR je naše národní doména .cz. K dispozici jsou samozřejmě koncovky i dalších zemí, např. sk (Slovensko), us (Spojené státy), at (Rakousko), de (Německo). Existují také nadnárodní domény (tzv. GTLD - Generic Top Level Domain), které nespadají pod žádný stát. Typicky com (commercial), net (network), org (organisation), gov (goverment) atd. Ceny domén a pravidla registrace se mohou pod různými koncovkami výrazně lišit.

V ceníku domén jsme vybrali nejčastěji registrované domény. Umíme však registrovat 1000+ koncovek, v případě zájmu kontaktujte naši zákaznickou podporu.

Tipy pro výběr koncovky

 1. Cena

  Každá koncovka má vlastní cenu

 2. V Čechách .cz

  Pro české prostředí je nejvhodnější koncovka .cz

 3. Pro zahraniční weby

  Pro zahraniční weby se vyplatí nadnárodní koncovka nebo koncovka .eu

 4. Národnost návštěvníků

  Respektujte národnost cílových návštěvníků - plánujete-li web pro Německo - můžete si zaregistrovat doménu .de a další, přestože nejste z Německa

 5. Varianty v ostatních koncovkách

  Dívejte se po variantách vybraného názvu také v ostatních koncovkách, abyste zabránili případnému parazitování nebo zneužívání Vaší domény v budoucnu

Jak zjistit, že je doména volná

Výběr volné domény lze provést snadno a rychle pomocí formuláře objednávky. Formulář Vám vždy při zadání doménového jména odpoví, zda je volná k registraci či ne.

Vybrat doménové jméno

Doporučení

Pokud najdete doménu, která se Vám líbí, raději si ji zaregistrujte okamžitě - pro tento účel můžete využít služby parkování domény, která je zdarma.

U volných domén neexistuje záruka, že ji někdo nezaregistruje dříve než Vy.

Akce

Registrace domény .cz

125 Kč

151,25 Kč s DPH na 1. rok

Objednejte si hosting ještě dnes

Špičkový webhosting s pohodlnou klientskou sekcí a profesionální zákaznickou podporou.

 • 14 dní na vyzkoušení
 • Garance vrácení platby do 30 dnů

125 Kč 59 Kč

71,39 Kč s DPH/měsíc

Akční sleva 53 % pro nové objednávky na 1. rok

Nahoru