Nacházíte se zde: Úvod » Domény » Jak vybrat doménu

Jak vybrat vhodné doménové jméno

Nemáte-li ještě svou doménu a chcete si ji zaregistrovat, je důležité vybrat vhodný název domény a její koncovku. Na této stránce Vám dáme několik tipů a rad jak doménu dobře vybrat.

Tvorba jména domény

Doména je Vaše internetová adresa, pod ní vás budou hledat vaši partneři, zákazníci i kamarádi. Doména se skládá z názvu (např. cesky-hosting) a koncovky (např cz). Hovoří-li se o doménách, obecně se myslí domény 2. řádu. Řády se oddělují vždy tečkou - koncovka .cz je doména 1. řádu (tzv. Top Level Doména - zkráceně TLD), example.cz je doména 2. řádu (tzn. doména), blog.example.cz je doména 3. řádu (té se říká subdoména) atd.

Struktura jména domény

Grafické znázornéní řádů domény

Domény 1. řádu (TLD) jsou vytvářeny a přidelovány na základně rozhodnutí mezinárodních institucí. Domény 2. řádu se registrují prostřednictvím určených registrátorů či správců dané TLD. Domény dalších řádů se pak vytvářejí k zaregistrovaným doménám 2. řádu.

Název domény

Výběr doménového jména je pouze na Vás. Vybrat si můžete jakékoli doménové jméno, které nemá registrované někdo jiný nebo není rezervováno. Ideální je vybrat jméno takové, které Vás bude provázet dlouhou dobu. Volbě byste měli proto věnovat dostatek pozornosti. Je vhodné najít volné jméno, které nejlépe vystihuje Vaše služby nebo záměry.

Tipy na volbu doménového jména

 • Snažte se, aby doména obsahovala přímo jméno Vašeho produktu (např. www.cesky-hosting.cz), firmy nebo jiný název, kterým se prezentujete - usnadníte tím zapamatování nebo možnost odhadnutí názvu domény zákazníkem.
 • Kratší jméno domény je lepší
 • Vyhněte se možnosti záměny s jinou již existující doménou
 • U víceslovných názvů domén se poohlédněte také po variantě, ve které jsou slova oddělena pomlčkami "-", můžete si tak názvem domény pomoci u vyhledávačů
 • Pamatujte, že jméno domény budete v mnoha případech také vyslovovat, proto se pokuste vyhnout těžko vyslovitelným a cizojazyčným názvům

Koncovka domény

Koncovka domény, též top level doména (TLD), ukončuje jméno domény. Název domény a koncovka jsou nerozlučné a název bez koncovky nemá význam.

Vybírat můžete z desítek různých koncovek, z nichž všechny nejpoužívanější máme v nabídce. Nejobvyklejší doména v ČR je naše národní doména .cz. K dispozici jsou samozřejmě koncovky i dalších zemí, např. sk (Slovensko), us (Spojené státy), at (Rakousko), de (Německo). Existují také nadnárodní domény (tzv. GTLD - Generic Top Level Domain), které nespadají pod žádný stát. Typicky com (commercial), net (network), org (organisation), gov (goverment) atd. Ceny domén a pravidla registrace se mohou pod různými koncovkami výrazně lišit.

Kompletní přehled domén, které nabízíme, a jejich aktuální ceny naleznete v ceníku domén.

Tipy pro výběr koncovky

 • Každá koncovka má vlastní cenu
 • Pro české prostředí je nejvhodnější koncovka .cz
 • Koncovky mohou mít pozitivní i negativní vliv na vyhledávače a katalogy. Např. některé české vyhledávače a katalogy neindexují jiné než .cz koncovky, naopak zahraniční katalog může upřednostnit zahraniční koncovku.
 • Pro zahraniční weby se vyplatí nadnárodní koncovka nebo koncovka .eu
 • Respektujte národnost cílových návštěvníků - plánujete-li web pro Německo - můžete si zaregistrovat doménu .de a další, přestože nejste z Německa
 • Dívejte se po variantách vybraného názvu také v ostatních koncovkách, abyste zabránili případnému parazitování nebo zneužívání Vaší domény v budoucnu

Jak zjistit, že je doména volná

Výběr volné domény lze provést snadno a rychle pomocí formuláře objednávky. Formulář Vám vždy při zadání doménového jména odpoví, zda je volná k registraci či ne.

  

Doporučení na závěr

Pokud najdete doménu, která se Vám líbí, raději si ji zaregistrujte okamžitě - pro tento účel můžete využít služby parkování domény, která je zdarma. U volných domén neexistuje záruka, že ji někdo nezaregistruje dříve než Vy.


Potřebujete poradit?
Jsme online