Nacházíte se zde: Úvod Podpora Články Hostingové zprávy Plán ukončení podpory PHP 4

Plán ukončení podpory PHP 4

V březnu 2019 plánujeme ukončit podporu zastaralé řady PHP 4. Protože se jedná o významný krok, uvádíme v této zprávě s předstihem důvody a řešení pro uživatele, jichž se dotkne.

PHP 4 na Českém hostingu

Dlouhodobě se snažíme udržovat naše služby na nejvyšší úrovni v oblasti spolehlivosti, bezpečnosti i uživatelského komfortu. Řadu PHP 4 nabízíme a udržujeme v našich službách přes 15 let a velice si vážíme, kolik klientů tuto službu využilo a v některých případech využívá dodnes. PHP 4 bohužel již není oficiálně podporováno od roku 2008. Přes veškerou naši snahu udržet ji v nabídce, jsme nuceni z důvodu bezpečnosti a stability provozu přistoupit k naplánování ukončení jejího provozu.

Ukončení podpory PHP 4

Vypnutí webserverů s PHP 4 plánujeme na 27.3.2019. Hostingy, které z příslušných serverů fungují, bude do té doby potřeba přesunout na servery s novější řadou PHP (7.0, případně 5.6). Přesuny můžeme začít provádět ihned. Přesunem klienti získají nejen modernější a výkonnější hostingové prostředí, ale i řadu užitečných hostingových funkcí, které na starých serverech k dispozici nejsou. Jedná se třeba o možnost bezplatného nastavení HTTPS přístupu na web využitím bezplatných certifikátů Let's Encrypt, podporu HTTP/2, DKIM, aktuální verze moderních databázových systémů MariaDB a PostgreSQL včetně možnosti vzdáleného přístupu k nim, instalaci oblíbených opensource systémů na jedno kliknutí, nebo verzovací systém Git.

Migrace mezi řadami PHP se nijak nedotkne e-mailových schránek.

Jsme si vědomi toho, že tato změna může být pro některé uživatele komplikovaná a starší aplikace si vyžádají nezbytnou modernizaci pro zajištění kompatibility s novým software. Jsme proto připraveni s přesunem pomoci překopírováním dat zdarma na nejnovější servery a konzultacemi průběhu přesunu. Přesun vždy provedeme tak, že aplikace bude v případě potřeby možné před samotným přepnutím provozu na novém umístění předem důkladně otestovat a případně doladit tvůrcem aplikace.

Pro autory aplikací jsme připravili články s technickými informacemi o rozdílech mezi řadami PHP v naší nápovědě: Přesun z PHP 4 na PHP 5.6 a Přesun z PHP 4 na PHP 7.0.

Postup přesunu

Obecný postup provedení přesunu je následující (blíže jej popisujeme v nápovědě v článku Přesun hostingu mezi servery):

  1. Připravte Vaši aplikaci pro fungování na PHP řady 7.0 (eventuálně 5.6). K tomu využijte buď nějaké vlastní vývojové prostředí, můžete i přímo stávají server podle návodu ve výše odkazovaných technických informacích.
  2. Požádejte zákaznickou podporu o zahájení přesunu a specifikujte, zda to má být na server s PHP řady 7.0, nebo 5.6.
  3. My na novém umístění připravíme hosting a zkopírujeme do něj současná data.
  4. Po nastavení hesel a otestování/doladění aplikace na novém umístění nás informujte, že můžeme dokončit přesun.
  5. My změníme příslušné DNS záznamy, nastavíme proxy přesměrování (nebude nutné vyčkávat na aktualizaci DNS), a doména tak začne fungovat z nového serveru.
  6. Původní, v tu dobu již nepoužívaný, hosting pak po několika dnech zrušíme.

Do budoucna plánujeme postupně ukončovat provoz i dalších zastaralých řad PHP, výhledové termíny uvádíme v nápovědě v článku PHP 4/5/7, MySQL 4/5, MariaDB 10. U PHP 5.2 a 5.3 bude taktéž potřeba provést přesun příslušných webhostingů, od PHP 5.4 dále už to nutné nebude (zde jen v určený den přeinstalujeme serverový software).

Věříme, že ve výsledku tuto změnu oceníte, zejména s ohledem na lepší hostingové prostředí a nové užitečné funkce, které přesunem získáte. Jakékoliv dotazy zodpoví naše zákaznická podpora, která je již nyní připravena provádět přesuny jednotlivých domén.

Doplnění: Služby můžeme volitelně přesunout i na novější webservery s PHP 7.3, jehož podporu jsme zavedli ve druhé polovině roku 2019, nebo nejnověji PHP 7.4 (od poloviny srpna 2021). Termín finálního ukončení provozu PHP 4 byl posunut na 31.8.2021.

Zpět na přehled

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (26.8 + 29.5) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru