Nacházíte se zde: Úvod Podpora Nápověda Často kladené dotazy PHP 5/7/8, MySQL 5, MariaDB 10

Podporované PHP a MySQL

Na našem hostingu provozujeme PHP a MySQL/MariaDB řad:

  • skriptovací jazyk PHP řady: 5.2, 5.3, 5.4, 5.5, 5.6, 7.0, 7.3, 7.4 a 8.2
  • databázový systém MySQL řady: 5.0, 5.1 a 5.5
  • databázový systém MariaDB řady 10.1, 10.3, 10.5 a 10.11

Nově objednané hostingy zakládáme vždy na servery s nejnovější nabízenou řadou PHP a databází, aktuálně tedy PHP 8.2 a MariaDB 10.11. Na požádání můžeme služby přesunout na servery se starším software, nejméně však PHP 5.6 + MySQL 5.5.

Vzhledem k tomu, že vývoj starších řad PHP i MySQL již byl ukončen, doporučujeme přechod na novější verze.
Provoz aplikací na starších řadách sice zatím nabízíme, nicméně už v nich nedochází k opravám chyb a rozšiřování funkcionality. Proto se může stát, že zde nebudou korektně fungovat novější uživatelské aplikace (například nové verze oblíbených open source aplikací), některé funkce (např. zabezpečené připojení na web, zabezpečené připojení na vzdálené zdroje) a nemusejí tam také být k dispozici některá hostingová nastavení (např. DKIM, git nebo Let's Encrypt). Navíc i my budeme postupně provoz serverů se zastaralým software ukončovat.

Při vývoji PHP, MySQL resp. MariaDB se postupně může měnit některé funkcionality (nové je přidávány, stávající měněny a zastaralé rušeny), jednotlivé řady proto nejsou plně zpětně kompatibilní (zejména se to týká PHP). U jednotlivých řad PHP se liší i výchozí konfigurace. Pro účely vyzkoušení přechodu na novější software nabízíme možnost pro vybranou (sub)doménu individuálně přepnout PHP na vyšší verzi.

Jakou verzi PHP a MySQL používám na své doméně?

Na sdíleném hostingu provozujeme pevně stanovené a odladěné kombinace verzí PHP a MySQL/MariaDB.

Výchozí řada PHP Dodatečné řady PHP Řada MySQL/MariaDB Webservery Plánované ukončení podpory*
5.2   MySQL 5.0 dibbley.thinline.cz, archie.thinline.cz, baxter.thinline.cz, ackerman.thinline.cz, kamila.thinline.cz, talia.thinline.cz, lister.thinline.cz, rimmer.thinline.cz, epidem.thinline.cz, emocuc.thinline.cz 2024
5.2   MySQL 5.1 sebastian.thinline.cz 2024
5.3   MySQL 5.1 billy.thinline.cz, kid.thinline.cz, dan.thinline.cz 2024
5.4   MySQL 5.5 petersen.thinline.cz, toaster.thinline.cz 2024
5.5   MySQL 5.5 chen.thinline.cz, selby.thinline.cz 2024
5.6 7.4, 8.2 MySQL 5.5 hector.thinline.cz, nebb.thinline.cz, jane.thinline.cz  
7.0 7.4, 8.2 MariaDB 10.1 tracy.thinline.cz, anne.thinline.cz, kocour.thinline.cz, jim.thinline.cz  
7.3 7.4, 8.2 MariaDB 10.3 bexley.thinline.cz, mcintyre.thinline.cz, nirvana.thinline.cz  
7.4 8.2 MariaDB 10.5 caroline.thinline.cz, kochanski.thinline.cz, kryton.thinline.cz, abel.thinline.cz  
8.2   MariaDB 10.11 lanstrom.thinline.cz, debbie.thinline.cz  

* Data ukončení podpory jsou orientační, včas je upřesníme. V určený den bude proveden upgrade software (PHP 5.4 a vyšší), nebo budou příslušné hostingy přemigrovány na novější servery (PHP 5.3 a nižší).

Používanou řadu PHP na své doméně můžete zjistit například v klientské sekci, v části Domény a hosting, ve správě příslušné domény v záložce Webserver. Konkrétní používanou verzi MySQL/MariaDB zjistíte například po přihlášení do databáze, rozdělení je také patrné z rozcestníku pro nástroj phpMyAdmin. Pokud chcete změnit aktuálně používanou řadu PHP a MySQL, prostudujte informace níže.

Změna používané řady PHP/MySQL

Na sdíleném hostingu je výchozí používaná řada PHP (a tím i MySQL/MariaDB a dalšího software) vázána na konkrétní webserver. Pokud chcete používanou řadu PHP změnit, je třeba provést přesun hostingu na jiný webserver (tedy všech prezentací na dané doméně). Změna se nijak nedotkne elektronické pošty.

Pro přesun domény mezi webservery nabízíme tři varianty provedení:

  • Kompletní bezvýpadkový přesun - zahrnuje kompletní přenesení dat i nastavení, umožňuje vyzkoušení funkčnosti webu před dokončením přesunu, a souběžný provoz ze dvou serverů po dobu aktualizace DNS. Je zdarma, proces ovládá uživatel z klientské sekce.
  • Rychlý přesun - nové nastavení služeb, může znamenat krátký výpadek webové prezentace. Vhodný pro neprodukční weby, provedení je zdarma.
  • Asistovaný přesun - stejný proces jako Kompletní bezvýpadkový přesun, navíc s asistencí zákaznické podpory. Pro situace, v nichž není možné kompletní přesun použít, nebo když uživatel potřebuje asistenci. Může být zpoplatněn podle ceníku.

Bližší informace a postupy u všech variant najdete na stránce Přesun domény mezi webservery.

Změna řady PHP na vyhrazeném serveru

Změnu výchozí PHP řady na virtuálním nebo dedikovaném serveru provedeme na požádání - obnáší to krátkou odstávku (cca kolem jedné minuty) potřebnou pro přeinstalování příslušného software. Změnu provedeme zdarma, domény ani data v tomto případě není potřeba nikam přesouvat.

Přepnutí řady PHP pro web

Na každém webserveru je jedna výchozí (hlavní) řada PHP. Podle ní se řídí verze ostatního software (provoz starších řad PHP obvykle vyžaduje i starší verze ostatního software), konfigurace PHP, využívá ji cron a PHP v shellu.

Na serverech s PHP 5.6 a vyšším nabízíme možnost individuálního přepnutí vybrané (sub)domény na vyšší řadu PHP. Cílem této funkce je umožnit snadné vyzkoušení funkčnosti aplikací na novější verzi PHP před celkovým přesunem hostingu na webserver s novějším software. Změnu je možné provést v klientské sekci, ve správě příslušné domény, v části Webserver - Nastavení PHP. Na serverech sdíleného hostingu jsou dodatečné PHP řady k dispozici automaticky, na virtuální nebo dedikovaný server požadované PHP doinstalujeme na požádání.

Přepnutí se týká pouze PHP pro web, ostatní používaný software zůstane v původní verzi. Tato funkce je proto určena pouze pro dočasné vyzkoušení, nikoliv pro dlouhodobý provoz. Pro ten je vhodné přesunout hosting na novější webserver, což zajistí nejen všechen software aktuální, ale také výkonnější prostředí a dostupnost nových hostingových funkcí.

Zpět na nadřazené téma

Objednejte si hosting ještě dnes

Špičkový webhosting s pohodlnou klientskou sekcí a profesionální zákaznickou podporou.

  • 14 dní na vyzkoušení
  • Garance vrácení platby do 30 dnů

125 Kč 59 Kč

71,39 Kč s DPH/měsíc

Akční sleva 53 % pro nové objednávky na 1. rok

Nahoru