Nacházíte se zde: Úvod Podpora Nápověda Webserver, FTP, subdomény Gzip komprese přenosu

Gzip komprese přenosu

Objem datových přenosů je možné snížit zkomprimováním jednotlivých komponent webových stránek pro HTTP přenos. Výhodou může být rychlejší kompletace stránky prohlížečem (protože prohlížeč dříve stáhne potřebné soubory), nevýhodou pak větší výpočetní náročnost (jednotlivé objekty je nutné na straně serveru před odesláním zkomprimovat, a u uživatele pak dekomprimovat). Ale neplatí to obecně.

Na našich webserverech používáme Gzip kompresi, ve výchozí konfiguraci ji máme zapnutou pro tyto MIME typy dokumentů:

text/html
text/plain
text/xml
text/css
application/x-javascript
application/javascript
application/ecmascript
application/rss+xml
application/xml

Aktivovat kompresi pro obrázky, které jsou obvykle těmi datově největšími součástmi webu, nemá smysl. Obrázky jsou totiž komprimovány již samy o sobě, dodatečná komprese tedy jejich velikost významně nezmění.

Nastavení Gzip komprese je možné pro jednotlivé (sub)domény individuálně upravit. Změnu nastavení může provést sám uživatel úpravou lokálního konfiguračního souboru .htaccess, případně ji můžeme zanést my přímo do konfiguračního souboru domény.

Nastavení v souboru .htaccess

Pokud na příslušné (sub)doméně používáte ke konfiguraci webserveru soubor .htaccess, můžete měnit nastavení Gzip komprese jeho vhodnou úpravou. Následuje příklad direktivy pro zapnutí komprese pro MIME typ text/html:

AddOutputFilterByType DEFLATE text/html

Bližší informace a další možnosti nastavení zjistíte například v dokumentaci modulu mod_deflate webserveru Apache.

Nastavení v konfiguraci domény

Změnit nastavení Gzip komprese jednotlivých MIME typů můžeme i přímo v konfiguraci vybrané domény či subdomény (pokud nepoužíváte nastavení v souboru .htaccess). Pokud to chcete provést, napište autorizovaný požadavek (z klientské sekce, z formuláře v části Zákaznická podpora), a do něj uveďte, pro jakou doménu chcete změnu provést, a jak a pro jaké MIME typy máme nastavení změnit. Administrátor pak požadované úpravy provede a bude Vás informovat.

Zpět na nadřazené téma

Objednejte si hosting ještě dnes

Špičkový webhosting s pohodlnou klientskou sekcí a profesionální zákaznickou podporou.

  • 14 dní na vyzkoušení
  • Garance vrácení platby do 30 dnů

125 Kč 59 Kč

71,39 Kč s DPH/měsíc

Akční sleva 53 % pro nové objednávky na 1. rok

Nahoru